طراحی سایت

CodeIgniter چیست

CodeIgniter چیست

در بحش جدید از آموزش های سایت رد هاست قصد داریم تا شما را با واژه Codeigniter آشنا کنیم که می تواند در سایت برای شما مفید باشد. همچنین شما می توانید نحوه استفاده از این فریم ورک را به آسانی بیاموزید. پس اگر علاقه مند هستید تا درباره این فریم ورک Php اطلاعات بیشتری بدست آورید می توانید در ادامه این مقاله آموزشی از وب سایت رد هاست همراه ما باشید تا اطلاعات جالب و جذابی از این فناوری بدست آورده باشید.

 

 

آشنایی بیشتر با Codeigniter

همانطور که ما در قسمت بالایی به آن اشاره داشتیم می توانیم کدایگنایتر را یکی از فریم ورک های محبوب php قرار دهیم. این فریم ورک بیشتر برای توسعه صفحات وب که با فناوری MVC شکل گرفته شده است برگزیده شده و شما می توانید با استفاده از این فریم ورک کار های جالبی را برای یک صفحه وب انجام بدهید. از آنجا که php یک زبان برنامه نویسی و یا بک اند به حساب می آید این فریم ورک می تواند برای شما در سرعت بارگذاری تاثیر گذار باشد. در برنامه نویسی همیشه اجرا سریع خطوط کد می توانند برای شما حرف اول را بزنند پس نوشتن یک کد بهینه می تواند بر روی سرعت بارگذاری تاثیر گذار باشد.

یکی از کاربرد های اصلی این فریم ورک افزایش سرعت می باشد که در ادامه بیشتر با آن آشنا خواهید شد. اما در ادامه ما برای آشنا کردن شما با این فریم ورک شما را با ویزگی های منحصرد به فرد آن آشنا خواهیم کرد.

 

 

ویژگی اول: Small footprint

یکی از اولین ویژگی های فریم ورک کدایگنایتر Small footprint می باشد که به معنای ردپای کوچک می باشد. در اولین قدم حجم این فریم ورک می باشد که در کل حجم آن برابر با ۲ مگابایت می باشد که امروزه با توجه به این حد از امکانات حجمی بسیار ناچیز برای یک فریم ورک می باشد. فریم ورکی که خود تنها از ۲ مگابایت تشکیل شده است بدون شک می تواند در سرعت بارگذاریشما تاثیر گذار باشد. در کنار حجم کم این فریم ورک می توانیم به قالب بندی ساده آن اشاره داشته باشیم که کاربران می توانند به راحتی با آن ارتباط برقرار کنند.

 

ویژگی دوم: Blazing fast

کاربران یک سایت همیشه به دنبال سایت هایی می گردند که سرعت بالاتری نسبت به بقیه سایت ها دارند، پس افزایش لود سایت می تواند کاربران سایت شما را راضی نگه دارد. اگر شما تاکنون از فریم ورک های حرفه ای در این زمینه کار کرده باشید می دانید که یک سایت حرفه ای باید در مدت زمان ۱ ثانیه کاملا بارگذاری شده باشد. فریم ورک کدایگنایتر یکی از این فریم ورک های حرفه ای در حوزه افزایش سرعت می باشد که می توانیم از آن استفاده کنیم. بطور کلی اگر شما از این فریم ورک در سایت خود استفاده می کنید می توانید سایت خود را در بازه زمانی ۵۰Ms بارگذاری کرده باشید که یک لود سریع و عالی به حساب می آید. پس اگر قصد دارید سرعت سایت خود را افزایش دهید این فریم ورک گزینه ای مناسب برای شما می باشد.

 

ویژگی سوم: Loosely coupled

منحصرد بودن فریم ورک کدایگنایتر یکی از ویژگی های مهم و خاص آن به حساب می آید که می تواند برای خود یک امتیاز مثبت داشته باشد. زمانی که یک فریم ورک برای خود یک استقلال داشته باشد می تواند بر اساس سلیقه ها و تمرکز های خود بروزرسانی های جدید را برای مخاطبان خود آماده کند.

 

ویژگی چهارم: MVC Architecture

همانطور که در اوایل این مقاله گفته شد فریم ورک کدایگنایتر از فناوری MVC کار می کند و به نوعی معماری MVC پشت این فریم ورک php می باشد. این فریم ورک از مدل View-Controller استفاده می کند که در جدول استاندارد ها واقع شده است. در واقع این مدل یکی از مدل های استاندارد صنعت در هنگام کار با برنامه های وب می باشد. در واقع کار MVC تفکیک کردن چندین داده از یکدیگر می باشد، بطوری که می توانند مقادیری همانند اطلاعات، منطق های کسب و کار و ارائه را از هم جداسازی کند.

 

ویژگی پنجم: Excellent documentation

فریم ورک کدایگنایتر از چارچوبی منظم شکل گرفته است بطوری که ما می توانیم کتاب های مختلف این فریم ورک و یا آموزش های خوب آن را بهمراه پاسخ به برخی از سوالات آن در انجمن آن مشاهده کنیم که می تواند برای ما یک امتیاز مثبت به حساب آمده باشد. این عمل به نوعی برای شما یک چالش بزرگ به حساب می آید که می توانید به پاسخ تمامی سوالات خود دست یابید و کمتر کسانی می باشند که پاسخ سوالات آنها بدون جواب مانده است.

 

ویژگی ششم: Application specific built-in components

این فریم ورک از ویژگی های زیادی برخوردار می باشد که ما می توانیم از ویژگی های خاص آن به ارسال ایمیل و یا مدیریت پایگاه داده ها اشاره داشته باشیم، همچنین مدیریت کردن یک جلسه می تواند یکی دیگر از ویژگی های این فریم ورک به حساب آید. در واقع بسیاری دیگر ویژگی برای این فریم ورک وجود دارد که در قسمت های جلوتر با آنها آشنا خواهید شد.

 

ویژگی هفتم: Extendable

در واقع این فریم ورک شامل کتابخانه هایی می باشد که می توانند برای شما یک کمک کننده خوب به حساب آیند. اگر شما چیزی را می خواهید که وجود ندارد و یا طبق تمایلات شما نمی باشد می توانید برای خود یک ویژگی جدید یا کتابخانه ای را ساخته باشید. پس بطور کلی شما می توانید برای خود کتابخانه هایی را ساخته باشید تا به وسیله آنها به کار خود کمک هایی را کرده باشید.

 

ویژگی هشتم: Short learning curve

و در آخرین ویژگی می توانیم به سادگی این فریم ورک اشاره داشته باشیم، هر کسی که آشنایی مقدماتی با php داشته باشد به راحتی می تواند با این فریم ورک کار کند. پس در مدت زمان های کوتاه دانش آموزان و یا افراد مختلف  می توانند سایت های خود را به وسیله این فریم ورک php توسعه داده باشند و سرعت سایت آنها افزایش پیدا کرده باشد.

 

"<yoastmark

 

Codeigniter چگونه کار میکند؟

در قسمت های بالایی شما را با ویژگی های این فریم ورک آشنا کردیم و حالا می خواهیم به شما به آموزیم که چگونه می توانید از آن استفاده داشته باشید و یا نحوه کار با Codeigniter چگونه می باشد؟ همانطور که می دانید Codeigniter پایه اصلی و یا چارچوب اصلی فناوری MVC به حساب می آید، همچنین کلمه MVC مخفف Model View Controller می باشد. در واقع نحوه کار MVC بدین شکل می باشد که زمانی کاربر اطلاعاتی را جست و جو می کند MVC برای نخستین بار از او سوالی می کند و در ادامه کنترل کنند درخواست کاربر شما را درک می کند و پس از درک مطلب، محتوا مورد نظر را برای کاربران شما به نمایش می گذارد. در عکس زیر شما می توانید یک مثال تصویری را مشاهده کنید که بسیار با مفهوم و با زبان ساده بیان شده است.

 

تاریخچه انتشار CodeIgniter

از سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۹ نسخه های زیادی از آن منتشر شده است، که ما می توانیم در سال های ۲۰۰۶، ۲۰۰۹، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۹ اشاره داشته باشیم. در طول مدت زمان ها تغییراتی در این فریم ورک ایجاد شده است. اگر قصد دارید اطلاعات کاملی در رابط با این سالها بدست آورید جدول زیر می تواند یک آشنایی خوب برای شما باشد.

 

۲۰۰۶ First version of CodeIgniter
۲۰۰۹ ExpressionEngine 2.0 launched
۲۰۱۴ British Columbia Institute of Technology took ownership of the project
۲۰۱۹ Stable version 4 expected to launch

 

 

بطور کلیCodeigniter یک فریم ورک php می باشد که می تواند برای توسعه دهندگان مفید باشد. حجم تمامی کد های استفاده شده در این فریم ورک ۲ مگابایت می باشد و این حجم باعث می شود Codeigniter به درستی کار خود را با نظم خاص خود انجام دهد. در چارچوب کلی این فریم ورک از معماری MVC استفاده شده است در کل این فریم ورک برای توسعه سایت شما می تواند گزینه بسیار مناسبی به حساب آید.

 

نتیجه گیری

توجه داشته باشید که این آموزش متشکل از دو قسمت می باشد، پس در قسمت دوم این آموزش شما می توانید سایت وردپرسی خود را به وسیله این فریم ورک php ارتقا داده باشید. در این قسمت تنها شما با ویژگی های این فریم ورک آشنا شدید که در قسمت بعدی قصد داریم شما را با نحوه عملکرد آن آشنا کنیم. برای مطالعه مقاله های آموزشی در همین زمینه می توانید از سایت رد هاست دیگر مقاله های ما را مطالعه نمایید.

هاست لینوکس

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن